10628222_916377928391969_4953435393571338578_n

Ahoj. Počas posledného kongresu v Bilbau, v septembri, si bola zvolená do predsedníctva Young Democrates for Europe.

Môžeš sa predstaviť, povedať nám pár slov o tebe a tvojich politických záväzkoch?

Volám sa Miroslava (Mirka) Demková (ale od januára 2015 používam priezvisko môjho manžela, Calegari, tak ako to býva v mojej krajine po vydaji zvykom).

Môj príbeh sa začal pred 29 rokmi v malom mestečku zabudnutého kúta Východného Slovenska, kde ma moja mama a zvyšok sveta počuli plakať prvýkrát, v sobraneckej nemocnici. Celý život som žila v najchudobneších častiach mojej krajiny, kde neustále čelím rozielom medzi európskými regiónmi. Košický a Prešovský kraj sa nachádzajú iba pár kilometrov od ukrajinskej hranice, kde dnes končí územie Schengenu a Európskej únie.

Silne inklinujem k mojím koreňom, predkovia môjho otca prišli do Košického kraja z Chustu (Xуст), mesta v Zakarpatskej oblasti, ktoré dnes patrí Ukrajine. Do roku 1919 bolo časťou Rakúsko-Uhorska, po Trianonskej dohode patrilo Československu.

Na Slovensku sa počas jeho histórie vystriedalo niekoľko štátov a niekoľko politických systémov. Územie dnešného Slovenska bolo po Keltoch súčasťou Rímskeho impéria, Samovej ríše, Veľkej Moravy, Maďarska, Habsburgskej ríše a Rakúsko-Uhorska. Bolo hrozované Tatarmi a Turkami, na desiatky rokov sme sa stali súčaťou Východného bloku, pod silným vplyvom ZSSR. Napriek tomu sme sa oslobodili z područia otroctva, a dnes sme už 20 rokov na ceste k budovaniu slobody a demokracie v našej krajine.

Bezstarostné detstvo som strávila v Michalovciach, meste so 40 000 obyvateľmi. Michalovce navždy zostanú mojím domovom, miestom, kde žije moja rodina a kde budú moje prvé priateľstvá trvať večne.

Za ďalší míľnik v mojom živote považujem základné katolícke vzdelanie. Zažila som cirkevnú doktrínu, čo vytvorilo príležitosť na prvé konfrontácie. Myslím si, že práve v tom čase som začala svoj boj proti domnienkam a rôzným dogmám, v ktoré ľudia veria. Vždy som sa zaujímala o príčiny rôznych výsledkov a hľadala som možnosti rozširovania svojho poznania. Verím, že to je jediná bariéra v našich životoch… Ak existuje niečo, čo nepoznáme, zvykneme sa toho báť; takto si v sebe samých budujeme steny, ktoré sú v spoločnosti dlhodobo akceptované, no zvyčajne výhodná len pre malé konkrétne skupiny ľudí.

Celý môj život bol spojený s búraním týchto bariér, odstraňovaním diskriminácie, násilnosti a nenávisti.

Do roku 2009 som sa o politikov a politiku vôbec nezaujímala, no vtedy som stretla Antonia Parziale, ktorý v tom čase založil Európsku Demokratickú stranu na Slovensku. Bola som ohromená projektom, hodnotami, ktoré EDS buduje a  stala prvou tvárou mládežníckej platformy vrámci strany.

Súčasťou našej európskej rodiny YDE som od roku 2010 a táto skúsenosť mi dala možnosť spoznať ako sa tvoria európske politiky. Bola som súčasťou skupiny europoslancov za EDP a  práce jej členov. Vtedy ešte zosilnela moja európska identita a dodnes som hrdou Európankou, no poznám a cením si svoje slovenské korene.

Medzi rokmi 2009 a 2014, som sa uchádzala o zvolenie v rôznych voľbách vždy s pozoruhodnými osobnými výsledkami. To ma motivovalo k účasti na tomto projekte a k aktívnosti v mládežnickej politike, k povzbudzovaniu iných mladých ľudí, aby sa nebáli kráčať za svojimi snami. Bola som dobrovoľníčkou, kandidátkou, na čele koaličnej kampane, prezidentkou Mladých Európanov a dnes som líderkou medzinárodnej európskej mládežníckej organizácie Európskej Demokratickej Strany (EDP) v Európskom parlamente.

Okrem tvojich občianskych aktivít, môžeš nám niečo povedať o svojich voľnočasových aktivitách?

Rada trávim čas cestovanín, v prírode, obklopená zvieratami alebo s mojou najbližšou rodinou. Vášeň som našla v charite, objavovaní nových kultúr a nekonečnom rozširovaní svojho poznania.

Som silne orientovaná na posúvanie hraníc vlastnej mysle, rúcanie vlastných obáv a možných predsudkov. Mojou slabinou zostáva vlastné zdravie, o ktoré sa nestarám dostatočne, čo trápi tých, ktorí ma majú najradšej… A to je jedna z mojich najväčších výziev

Tím, ktorý bol zvolený a široko obnovený okolo teba, pracuje už takmer 3 mesiace. Môžeš nám uviesť poslanie svojho tímu?

Je pre mňa cťou, že mi naši členovia dali dôveru byť ich prezidentkou na nasledujúce 2 roky, na európskej úrovni. Pred pár rokmi by mi ani nenapadlo, že by som mohla byť hlasom tisícov mladých Európanov.

Mojou úlohou je byť na čele našej Rady a riadiť kontinuitu práce našich tímov vrámci organizácie, v súlade s danou globálnou misiou a stratégiou. Prezentovanie našej práce na medzinárodnej úrovni taktiež spadá pod moje povinnosti. Ako európska mládežnícka organizácia s reprezentantmi v Európskom parlamente, máme možnosť pracovať na vytváraní európskych politík a možnosť priniesť solídny prínos vrámci tohto procesu. Toto je jedným z mojich najdôležitejších cieľov.

Nakoniec, čo by podľa teba malo byť prioritou Európy a  YDE na tieto najbližšie 2 roky?

Keďže som od roku 2010 bola súčasťou Rady YDE, utvorila som si počas posledných rokov predstavu, aký by mal byť ďalší smer organizácie. Ako som povedala, projekt EDP ma očaril od prvej chvíle a do dnešného dňa som hrdá na tieto hodnoty, založených na princípoch otcov Európy, čistote myšlienok a na nezávislosti. Sú práve tými, ktoré by mal poznať každý mladý človek. Preto, jednou z našich najdôležitejších úloh je šíriť do všetkých Európskych regiónov naše spoločné európske posolstvo a prácu našich členov v Európskom parlamente, v národných parlamentoch, ako aj radových členov pracujúcich doma. Toto posolstvo je pre mladých ľudí, ich priateľov, rodičov a rodinu. Pre všetkých Európanov.

Na druhej strane, na našich pleciach leží zodpovednosť za tisícky mladých ľudí žijúcich v Európe, ktorí zdieľajú naše spoločné európske hodnoty. Treba im prideliť pozornosť, ktorú potrebujú. V posledných rokoch prešiel Európsky projekt mnohými turbulenciami a je neustále ohrozovaný rastúcim politickým populizmom, hlavne na národných úrovniach, ktorý je výsledkom ekonomickej krízy cez ktorú prechádzame. Existujú viaceré potreby Európanov, ale nebezpečné je nechať ich vo viere, že Európa je niečo na čo nemôžu mať dosah…. Young Democrats for Europe budú príkladom ako byť Európanmi, hrdými no zodpovednými. Mojím cieľom je garantovať, že v nasledujúcich 2 rokoch budeme očami, ušami a hlasom všetkých Európanov, spojených v našich európskych hodnotách a presvedčeniach.

No comments

Young Democrats for Europe (YDE)
Jeunes Democrates Europeens (JDE)
YDE je mladinsko krilo Evropske stranke. Sprejemamo ključno vlogo demokratičnih načel, podčrtanih v Lizbonski pogodbi in zajetih v našem političnem prepričanju: demokracija, svoboda, enakost, udeležba, trajnost in solidarnost.

Kontaktiraj nas

    NAŠI PARTNERJI